Δράση για την πρόληψη της ενδοοικογενειακής βίας

·

Με χαρά υποδεχθήκαμε την Τετάρτη 06/03/2024 , στο 1ο ΓΕΛ Ραφήνας τον π. Αντώνιο Καλλιγέρη και την κ. Ειρήνη Μπαλαλή για την παρουσίαση του εγκεκριμένου από το ΥΠΑΙΘΑ προγράμματος για την πρόληψη της ενδοοικογενειακής βίας.
Ο πρωτοπρεσβύτερος π. Αντώνιος Καλλιγερης

• πτυχιούχος της Θεολογικής Σχολής του Παν/μίου Αθηνών,
  • εκπαιδευτικός ΠΕ 01, της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,
  • Μεταπτυχιακό Δίπλωμα ειδίκευσης στη Ποιμαντική του Παν/μίου Θεσσαλονίκης
  • πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών στην Οικογενειακή πολιτική του Παντείου Πανεπιστημίου
  • συγγραφέας και
  • συντονιστής του προγράμματος ” Πρωτοβουλία για την πρόληψη της ενδοοικογενειακής βίας” του Ιδρύματος Νεότητας και Οικογένειας της Ι. Α. Αθηνών και η κ. Ειρήνη Μπαλαλή,
  • από τη Θεολογική Σχολή του ΕΚΠΑ,
  • πτυχιούχος Αγγλικής Φιλολογίας
  • υπεύθυνη σχεδιασμού δράσεων
    του προγράμματος για την πρόληψη της ενδοοικογενειακής βίας και
    του Μαθητικού Συνεδρίου “Όταν η κοινωνία προλαμβάνει τη βία”

ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση μας για την υλοποίηση των δράσεων :

• ” Φιλοτεχνώντας” σε τμήμα της Α’ Λυκείου και
  • ” Η ζωή μπροστά της…” της Β’ Λυκείου

στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών της καθηγήτριας Δασκαλοπούλου Σωτηρίας και στις θεματικές ενότητες για τα ανθρώπινα δικαιώματα, την οικογένεια και το γάμο.
Οι μαθητές που είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να συμμετέχουν ενεργά στις δράσεις έδειξαν πολύ ενδιαφέρον, ενθουσιάστηκαν και ωφελήθηκαν.
Κατά την εξέλιξη του προγράμματος ο π. Αντώνιος και η κ. Μπαλαλη ενθάρρυναν τα παιδιά να εκφράσουν απόψεις σκέψεις και προβληματισμούς και να συμμετέχουν στο διάλογο και τις δραστηριότητες ομαδοσυνεργασιας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο υπεύθυνοι της δράσης εφάρμοσαν τη σύγχρονη παιδαγωγική βιωματική μέθοδο διδασκαλίας που προτείνεται από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο του Υπουργείου με τα στάδια του Βιώνοντας- Νοηματοδοτώντας- Αναλύοντας – Εφαρμόζοντας ταυτόχρονα με στρατηγικές όπως η συνεργασία ομάδων, ο κύκλος συνείδησης για τον αναστοχασμο κλπ

Ευχαριστούμε πολύ τους δύο συντελεστές του προγράμματος αλλά και τους μαθητές που παρακολούθησαν υποδειγματικά, συνεργάστηκαν άψογα για να βγει το πρόγραμμα και συμμετείχαν με ενθουσιασμό.